Психологическото консултиране представлява междуличностен процес за оказване на помощ и подкрепа при затруднения и проблеми, съпътстващи човека в неговия живот.
В началото на този процес се изследват вредящите мисли, чувства и поведения. Следва да се формулират целите на работата, да се изследват алтернативни поведения, които клиентът след проверка в реалността да приеме или отхвърли.
Ако успехът на психологическото консултиране се измерва с промененото поведение на клиента, който заживява живота си по-качествено, то трябва да се отбележи и факта, че цялостният процес следва свое собствено развитие, съобразено с всяка индивидуалност.
Ефективността на консултирането зависи от множество фактори, някои от които са връзката и доверието, изградени между личността на психолога и личността на клиента, миналия опит и ресурсите на единия и на другия, ангажираността и мотивацията за работа. Друг важен компонент представляват очакванията и представите на клиента за психолога и консултирането, те изграждат рамката, в която ще се работи, маркират територията, която е обект на изследване и промяна.
Основни принципи при консултирането: